תם עידן הפחם והגז
הכירו את מעשנת הפלט שכובשת את ישראל

מעשנת פלט זהו תנור ורסטילי הפועל על שבבי עץ דחוסים המשמשים כחומר בעירה ועישון. בשונה ממעשנה וגריל הפועלים על פחמים או על גז, מעשנת פלט פשוטה להפעלה, מאפשרת עישון וצלייה אחידה בשילוב ארומות ייחודיות באופן בטיחותי וידידותי לאיכות הסביבה.


תעשיית החימום השתנתה במידה ניכרת בשנים האחרונות.
השימוש בשבבי עץ לבערה החל כבר בתקופת משבר הנפט של 1973. אז עלו מחירי הנפט בצורה משמעותית ומדינות רבות חיפשו אחר חומר בערה תחליפי וזול לחימום בתים, אז הומצאו תנורי שבבי העץ הראשונים.
לאורך השנים שוכללו תנורים אלו וכיום הם נחשבים למוצר ירוק, חסכוני ופופולארי.

למה פלט (שבבי עץ)?
הפלטס הם למעשה קפסולות קטנות של נסורת דחוסה.
היתרון בשימוש בפלטס על פני גז או פחם בא לידי ביטוי במספר היבטים:

1. טעמים - ניתן להשתמש בשבבים מעצים שונים ובכך להעניק ארומה מיוחדת למזון בהתאם להעדפת המשתמש. זני העצים הנפוצים המשמשים בייצור שבבי לפלט גריל הם: אלון, מייפל, תפוח, משכית, היקורי, דובדבן ופקאן. 

קישור לכתבה שמסבירה את ההבדלים בין טעמי השבבים השונים

2. בריאותי - שומן מן החי אשר נשרף אל מול אש גלויה, גורם לעשן עם רעלנים מסוכנים החוזר לכיוון המזון. מחקרים מצאו כי עשן זה לא בריא ואף מסרטן.
לעומת זאת, מערכת הבעירה של מעשנת הפלט מופרדת מאזור הבישול כך שאין מגע ישיר בין האש למזון והעשן היוצא מהמעשנת זהו עשן כחול המגיע משריפה של שבבי העץ.

3. בטיחות ותפעול - השימוש במעשנת פלט הוא פשוט לתפעול, הפלט כשלעצמו בטוח לאחסון ובעל סיכון מופחת להתלקחות, מערכת הבעירה מוסתרת ולכן התפעול בטוח ואינו מסכן את הסביבה. לעומת זאת כשמדובר בגריל גז נדרשת בדיקה ותחזוקה שוטפת של צנרת הגז ואחסון קפדני של בלוני גז שעלולים לדלוף ולסכן את הסביבה. בניגוד לגז הפחם נחשב ליותר בטיחותי לאחסון אך הדלקתו לוקחת זמן לא מבוטל והבעירה אל מול האוויר הפתוח מצריכה השגחה צמודה. 


4. עלות - עלות של פלט (שבבי עץ) היא כ 10 ש"ח ל 1 ק"ג.
בשעה, מעשנת פלט צורכת בין 0.5 ק"ג ל 1 ק"ג של שבבי עץ (תלוי בגודל המעשנה ובטמפרטורת העבודה).
כלומר עלות התפעול של מעשנת פלט נמוכה משמעותית ביחס לעלות של פחמים איכותיים או גז.

5. איכות הסביבה - בהשוואה לפחם, השימוש בשבבי עץ נחשב לירוק והרבה יותר ידידותי לסביבה.

לסיכום,
מעשנת פלט היא הצעקה האחרונה בעולם המעשנות והגרילים ונראה שהתופעה רק הולכת וצוברת תאוצה. משנת 2006 ועד היום התווספו כ-30 יצרנים שונים לחגיגה ומספרם רק הולך ועולה. מעשנת הפלט מביאה עימה איכויות חדשות לתחום המעשנות והגרילים ופותח עולם חדש של טעמים עבור חובבי הבשר והעישון.

 

קישור לכתבה "איך עובדת מעשנת פלט" 

 

כתבה נוספת בנושא באתר "סודות המעשנה והסו-ויד"
 

מעשנות פלט עישון בשר טל גרילס

עקבו אחרינו בפייסבוק